Regulamin

REGULAMIN LIGII SEZON 2016/2017

1. Liga squash’a Scorpio Klub jest ligą otwartą i może do niej przystąpić każda osoba.
Uczestnictwo w lidze jest płatne przed okresem rozliczeniowym 60 zł za 2 rundy ligi, które trwają miesiąc.

2. Liga dzieli się na 5 osobowe grupy począwszy od najsilniejszej grupy A, następnie B, C, itd. Początkowy ranking grup będzie stworzony na podstawie turnieju klasyfikacyjnego. W trakcie trwania ligi dopuszczamy tworzenie kolejnych grup przy minimalnej ilości 3 zawodników chcących przyłączyć się do ligi. Kolejność zawodników w następnych edycjach będzie ustalana w oparciu o wyniki zakończonej kolejki.

3. Dwie rundy w miesiącu są okresem rozliczeniowym w lidze. Okres rozliczeniowy jest równy miesiącom kalendarzowym. Pierwszą rundą sezonu 2016 jest turniej klasyfikacyjny.

4. W każdej rundzie zawodnicy w swoich grupach rozgrywają  spotkania systemem każdy z każdym.

5. Mecze rozgrywane są w oparciu o ogólne zasady gry w squasha (szczegółowe przepisy dostępne są na stronie Polskiej Federacji Squasha www.pfs.com.pl.). Gramy do 3 wygranych setów. Każdy set rozgrywany jest do 11 punktów, każda strata to punkt, przy stanie 10:10 gramy do dwóch punktów przewagi. Mecze sędziują sami grający bądź na prośbę grających osoba trzecia. Sytuacje sporne rozstrzyga koordynator ligi obecny podczas rozgrywek, bądź inny gracz wybrany przez zawodników. Uwaga – gramy dla przyjemności! Podstawową regułą Ligi jest granie bezpiecznie oraz fair play. ZAWSZE powstrzymujemy się od zagrywki gdy istnieje ryzyko uderzenia przeciwnika piłeczką bądź rakietą. LET zalecany jest w przypadku wszelkich sytuacji spornych.

6. PUNKTACJA I WYNIKI.
Mecze punktowane są następująco:
3 : 0 – wygrany 5 punktów, przegrany 1 punkt
2 : 1 – wygrany 4 punków, przegrany 2 punkty
walkower – 0 punktów

Zasady punktacji:
– za wygrany mecz – 1 punkt
– za wygrany set – 1 punkt
– za rozegrany mecz – 1 punkt

Po każdej rundzie dokonana zostanie klasyfikacja za zdobycie kolejnych miejsc w grupach. Rozpoczynajac od I-go miejsca w gr. A- 30pkt., II-go 28pkt., III-go 26pkt. itd. malejaco do zawodnika w ostatniej grupie. Lige wygrywa zawodnik, ktory zdobedzie na koniec rozgrywek najwiekszą liczbę punktow TOP8 (uwzględniamy 8 najlepszych wyników z pośród 9 rund rozliczeniowych). Jeżeli 2 zawodników uzyska taki sam wynik TOP8 wygrywa ten, którego suma wszystkich punktów jest wyższa.

Wszystkie mecze zawodnika nieobecnego są oddawane walkowerem i zostają zapisane w tabeli wyników jak mecze przegrane 0:3. Nieobecnemu zawodnikowi przysługuje prawo rozegrania meczy grupowych poprzez indywidualne umówienie się z zawodnikami ze swojej grupy. Spotkania te muszą zostać rozegrane nie później niż do ostatniego dnia rundy. Po rozegraniu dodatkowych spotkań punktacja meczy oddanych walkowerem zostanie zastąpiona punktacją z umówionych meczy. Uwaga – umawianie się na mecze poza dniem rozgrywek jest dobrą wolą graczy a nie przymusem. Mecze rozgrywamy w Scorpio Squash Klub. Decyzję kto płaci za wynajęcie kortu do rozgrywania uzupełniających spotkań pozostawia się umawiającym się zawodnikom. Cena kortu 1h przy odrabianiu ligii -20zł.

7. W dowolnym momencie trwania rozgrywek można zrezygnować z uczestnictwa w lidze. Osoba, która zrezygnowała będzie miała prawo uczestniczyć w lidze dopiero od następnej rundy. Po zamknięciu okresu rozliczeniowego danej rundy i rozstawieniu zawodników zgodnie z ostatnimi wynikami wszyscy zawodnicy będący w tabeli poniżej osoby rezygnującej z ligi awansują o jedno miejsce wyżej. Z racji zwolnienia jednego miejsca do Ligi może przystąpić osoba z listy oczekujących. Organizator ma prawo przydzielić „dziką kartę”.

8. Jeżeli na zakończenie rundy dowolnych dwóch zawodników w grupie ma taką samą liczbę punktów o dokładnej kolejności w tabeli zadecyduje wynik z bezpośredniego meczu.

9. Po rozliczeniu każdej rundy dwóch najlepszych zawodników z grupy awansuje do grupy wyższej zaś dwóch najsłabszych zawodników spada do grupy niższej.

10. Terminy rozgrywek Ligi-sobota/niedziela (dokładny terminarz rozgrywek będzie ustalony po zamknięciu listy zawodników i umieszczony na stronie internetowej w zakładce Liga).

11. Organizator ma prawo do wykonywania zdjęć i filmów dokumentujących przebieg rozgrywek
i innych wydarzeń związanych z Ligą Squasha. Zawodnicy zgadzają się na opublikowanie zdjęć, filmów i wyników Ligi.

12. Zgłoszenie zawodnika do Ligi jest jednoznaczne z jego oświadczeniem, że:
– zapoznał się i akceptuje regulamin klubu Scorpio Squash Klub i regulamin Ligi Squasha,
– zawodnik sam ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną przez niego szkodę w stosunku do osób trzecich.